Dzieciaki uwielbiają ferie, wakacje... ale nie dotyczy to dzieci i młodzieży z autyzmem.

Miejsce

Pruszków - tor kolarski

Termin

16 stycznia - 27 stycznia 2011

Organizator

Kontakt

fundacja@totoanimo.org

Dzieciaki uwielbiają ferie, wakacje... ale nie dotyczy to dzieci i młodzieży z autyzmem. Brak dostosowanych do potrzeb tej grupy form wypoczynku takich jak kolonie, obozy, czy akcje typu zima i lato w mieście, powoduje, że czas wolny od zajęć szkolnych oznacza samotność  i smutek. Zamiast radości jest wspólne piekło osoby z autyzmem i rodzica, który nie mogąc liczyć na jakąkolwiek pomoc musi zajmować się bardzo trudnym dzieckiem praktycznie bez ustanku. Próby znalezienia opiekuna na parę godzin w przeciągu dnia najczęściej kończą się niepowodzeniem, bo nie są w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem. Jest to również powód, dla którego wiele matek zmuszona jest do rezygnacji z pracy.
Dzięki wsparciu udzielonemu przez Miasto Pruszków Fundacja Toto Animo mogła zorganizować zimowe zajęcia dla młodzieży z problemami ze spektrum autyzmu. Inicjatywa rodziców skupionych wokół Fundacji spotkała się ze zrozumieniem ze strony wiceprezydenta Andrzeja Królikowskiego, radnych i urzędników Pruszkowa.  

Większość uczestników pierwszy raz w życiu czas wolny od zajęć  szkolnych spędziła w towarzystwie rówieśników.  Wspólne kino, basen, zajęcia sportowe, wycieczka do planetarium w Centrum Nauki Kopernik, obiad w restauracji to dla nich nowe, niezwykłe wydarzenia. Nazwa projektu nawiązuje również do faktu, że do naszej akcji dołączyli podopieczni Stowarzyszenia Niezwykli z Pruszkowa.

Podobny projekt dla 5 osób Fundacja zrealizowała w lipcu 2011 w Otrębusach. Zakończył on się on dużym sukcesem. W obecnej akcji bierze udział 11 osób z diagnozą ze spektrum autyzmu. Na lato 2012 są kolejni chętni. Sukces jest  możliwy między innymi dzięki  współpracy Fundacji Toto Animo z nauczycielami ze Szkoły Specjalnej dla dzieci z autyzmem przy ul. Tarchomińskiej 4 w Warszawie, którzy są nie tylko fachowcami, ale i wspaniałymi ludźmi.

 

Chcemy organizować  takie zajęcia w trakcie następnych wakacji i ferii, ale nie będzie to łatwe. Fundacja Toto Animo to organizacja rodziców, którzy samodzielnie starają się rozwiązywać problemy związane z niepełnosprawnością dzieci. W tej chwili przy organizacji tego typu akcji nie generujemy żadnych kosztów, które nie są związane bezpośrednio z zapewnieniem zajęć naszym podopiecznym (na zasadzie wolontariatu prowadzimy  księgowość, rozliczenia z ZUS, US, robimy zakupy, sprzątamy pomieszczenia). Przy niewielkiej skali działalności jakoś udaje się nam ogarnąć biurokratyczną stronę przedsięwzięcia, chociaż nie jest to wcale łatwe. Mimo to koszty takich akcji są bardzo wysokie, bo „protezą” dla osoby z autyzmem jest człowiek-opiekun. Aby zapewnić  bezpieczeństwo naszym podopiecznym, konieczne jest zatrudnienie przynajmniej jednego terapeuty dla dwóch uczestników.  Z powodu braku środków tym razem nie udało nam się przyjąć wszystkich chętnych. Kilka osób z innych gmin w ferie zostało w domu i teraz śni nam się to po nocach. Dlatego już teraz zaczynamy przygotowania do wakacji. Zainteresowanych rodziców chcemy zaprosić do współpracy. Apelujemy do przedsiębiorców i wszystkich osób, które mogą nam pomóc  o wsparcie, aby w następne wakacje nikt już nie musiał zostać  w domu.  
 

Partnerzy / sponsorzy

MIASTO PRUSZKÓW

Ardis s.c.

Pan Piotr Pakowski

i inni darczyńcy