Mały krok do celu

Miejsce

Więckowice

Termin

termin

Organizator

Kontakt

kontakt

W Polsce większość osób z autyzmem nie pracuje. Mieszka z rodziną  i to na rodzinie spoczywa cały ciężar opieki nad nimi. Nie trzeba chyba przekonywać, że nie jest to dobre rozwiązanie. Osoby z autyzmem chcą i mogą pracować. Praca może im kompensować brak możliwosci realizowania się w innych dziedzinach, podnosi poczucie własnej wartości. Dorosłe osoby z zaburzeniami autystycznymi chcą mieszkać bez rodziców, a i rodzicom z upływem czasu coraz trudniej przychodzi sprawowanie opieki nad nimi.  
Usytuowane z dala od miejskiego zgiełku miejsca typu „dom i praca” są bardzo dobrym, jeżeli nie najlepszym sposobem rozwiązaniem tego problemu. Mniejsze natężenie bodźców  i niespodziewanych wydarzeń powoduje, że osoby autystyczne zamieszkujące takie miejsca są spokojne, szczęśliwe, często też poprawia się ich funkcjonowanie.
Celem rodziców dzieci  z autyzmem z terenu powiatu pruszkowskiego i grodziskiego jest stworzenie takiego miejsca w pobliżu ich rodzinnych domów. Dzięki temu ich dzieci będą mieszkały oddzielnie, a jednocześnie wystarczająco blisko, by móc utrzymać z nimi więzi rodzinne i upewnić się, że zostaje zachowana nad nimi właściwa opieka.
Pierwszym małym krokiem do osiągnięcia celu było zobaczenie z bliska jak w praktyce funkcjonuje taki dom. Grupa rodziców, przedstawiciel naszej Fundacji oraz pracownicy Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brwinowie odwiedzili Farmę Życia stworzoną przez Fundację „Wspólnota Nadziei” w Więckowicach pod Krakowem.  W czasie spotkania z przedstawicielami Fundacji usłyszeliśmy wiele ciekawych informacji na temat tego jak powstała Farma oraz jakie działania umożliwiają  jej funkcjonowanie. Dowiedzieliśmy się też na jakie problemy napotykają i na co zwrócić uwagę podczas zakładania podobnego ośrodka w naszej okolicy. Zwiedzając obiekty na Farmie przekonaliśmy się  na własne oczy, że można stworzyć godne miejsce życia dla osób z autyzmem.  Każdy z mieszkańców farmy ma własny pokój z łazienką. Natomiast wszyscy oni wspólnie korzystają  z pozostałej przestrzeni, w tym pomieszczeń gospodarczych, kuchni, pralni, świetlicy. Oprócz codziennej pracy na farmie jej mieszkańcy samodzielnie sprzątają, piorą , gotują… Wykonują wiele czynności, których nie robili mieszkając  z rodziami.

Jak wszyscy rodzice marzymy o tym aby nasze dzieci w przyszłości miały swoje miejsce w życiu. Zaczynamy  spełniać nasze marzenia... od zrobienia pierwszego kroku.

Autor: Bożena Okuń
 

Partnerzy / sponsorzy