Rytro 2016

Miejsce

Rytro

Termin

1.02.-13.02.2016

Organizator

Kontakt

fundacja@totoanimo.org

Już tradycyjnie rozpoczęliśmy rok od zimowego wyjazdu usamodzielniającego dla grupy młodzieży z autyzmem - mieszkańców Pruszkowa i okolic. Była to dla nich odskocznia od smutnej codzienności, samotności, której doświadczają siedząc w domu. (Tu czytaj: o trudnej sytuacji życiowej niskofunkcjonujących osób z autyzmem w Polsce).
W poniedziałek 1 lutego 2016 r. rankiem na Dworcu Centralnym w Warszawie zimową przygodę rozpoczęła pierwsza grupa osób z autyzmem i ich opiekunów (8 uczestników, 5 terapeutów, 3 wolontariuszki). Daleką drogę do Rytra po raz pierwszy miała przemierzyć pociągiem! Podczas wcześniejszych akcji ze względów bezpieczeństwa wynajmowaliśmy busa. W tym roku byliśmy już gotowi na nowe wyzwanie. To sukces i efekt wieloletniej, systematycznej pracy z tymi samymi podopiecznymi. Dzięki temu sporo zaoszczędziliśmy. Mogliśmy więcej środków przeznaczyć na zajęcia programowe, czyli przyjemności.
Młodzież codziennie uczestniczyła w zajęciach sportowych, spacerach i wycieczkachByły wyjścia na basen, do groty solnej, kina, odwiedziny Miasteczka Galicyjskiego oraz przejażdżka bryczką i ognisko.
Terapeuci pracowali nad podwyższeniem kompetencji życiowych i społecznych uczestników, takich jak umiejętność korzystania z transportu publicznego, akceptowalne społecznie zachowania w miejscach publicznych, utrzymanie porządku i higieny, samodzielne ubieranie się).
Ważnym wydarzeniem dnia w ramach tegorocznego wyjazdu były wieczorne zajęcia kulinarne. Uczestnicy pod kierownictwem terapeutów sami przygotowywali smaczne dania. Kilka pomysłów na zdrowe posiłki zamieściliśmy na naszej stronie internetowej.
0d 7 do 13 lutego 2016 r. w Rytrze przebywała kolejna grupa naszych podopiecznych wyżej funkcjonująca, przez niektórych nazywana Aspergerami lub po prostu Aspi (4 osoby z autyzmem w towarzystwie 2 terapeutów).
Obie grupy kontynuowały naukę jazdy na nartach. Jest to szczególnie rzadka umiejętność u osób z autyzmem niskofunkcjonujących

Partnerzy / sponsorzy

Koszty wyjazdu jednej niskofunkcjonującej osoby z autyzmem na 7 dniowy wyjazd zimowy to 3 000,-.  Najważniejszym jego elementem jest opłacenie wynagrodzenia, pobytu i wyżywienia dla indywidualnego opiekuna. Aby wyjazd był bezpieczny konieczne jest zapewnienie opieki ” 1 na 1.
Większość rodzin przez cały rok ponosi wysokie koszty rehabilitacyjne dlatego nie jest w stanie pokryć w całości kosztów obozu, który jest bardzo ważny nie tylko dla poprawy kondycji psychofizycznej osoby z autyzmem.   Jest też namiastką opieki wytchnieniowej, która przysługuje opiekunom osób niepełnosprawnych w wielu krajach, niestety nie w Polsce.
Środki na organizacje zimowego wyjazdu pozyskaliśmy z wielu źródeł:
-jako OPP z 1% przekazanego przez podatników,
- braliśmy udział w kiermaszach świątecznych,
-w ramach konkursów i złożonych ofert własnych otrzymaliśmy środki od Powiatu Pruszkowskiegogminy Milanówek, Michałowice i Brwinów.