Zdrowe wakacje

Miejsce

Zespół Szkół w Otrębusach

Termin

04.07.2011-08.07.2011

Organizator

Fundacja Toto Animo

Kontakt

fundacja@totoanimo.org

Pierwszy tydzień półkolonii w Otrębusach był tygodniem zmiennej pogody z przewagą chmur i deszczy. Jak nie siąpiło, to lało jak z cebra. Kto mógł pić kawę - pił, kto nie mógł - przyglądał się kroplom na oknach, które przypominały małe ślimaki schodzące z góry na dół.

W każdym razie z uwagi na tę pogodę większość czasu spędzaliśmy w szkole. To nawet i dobrze, bo był czas na poznanie obiektu i adoptowanie pomieszczenia klasowego do naszych potrzeb.

Po przestawieniu i  połączeniu ławek  powstało kilka miejsc. Między innymi kącik  gospodarczy, a także  miejsce w samym centrum klasy - bo najważniejsze - w którym spożywamy posiłki, stoliki prac plastycznych i wszelakiej twórczości oraz magazyn, który mieści się na biurku nauczycielskim. Tam również zmieniamy obuwie. Każdy z uczestników półkolonii ma stolik i krzesło, przy których na ścianie przyklejona jest etykieta z imieniem uczestnika. Etykiety wykonał jeden z naszych podopiecznych metodą pisania po śladzie.

Ustaliliśmy porządek dnia, właściwie stałych części dnia, to znaczy: przywitanie, posiłki, sprzątanie po posiłkach, mycie zębów, zajęcia integracyjne, które przyjęły formę zabaw, gier na sali gimnastycznej lub boisku szkolnym.

Jest czas również na to, aby podopieczny sam wybrał dla siebie formę aktywności jaka mu odpowiada. A do dyspozycji ma wszystkie dostępne narzędzia, farby, kartki, kredki, mazaki, baloniki, plastelina itp., które są w zasięgu wzroku i ręki. A na małej sali gimnastycznej znajdują się materace, koce, urządzenie elektryczne do masażu.

W dniach, w których trochę się przejaśniało, zwiedzaliśmy najbliższą okolicę. Na tyle na ile pozwolił nam podmokły teren szliśmy ścieżkami leśnymi.

Ciąg dalszy nastąpi...

 

Autor: Artur Sikorski - pedagog specjalny, wychowawca na półkoloniach

Partnerzy / sponsorzy

PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW PRZEKAZANYCH PRZEZ:

Miasto Ogród Milanówek

    Miasto Pruszków

    Miasto Brwinów

 

- Pruszków

 

FRB Cegiełka - Warszawa